Turnaj 2003 a ml. - RIGA CUP U12 2015

Naši mladší žáci se koncem března zúčastnili mezinárodního turnaje RIGA CUP pro kategorii U12 (r. 2003 a mladší) v hlavním městě Lotyšska.

Turnaje se účastnilo celkem 36 celků z Lotyšska, Finska, Ruska, Estonska, Litvy, Slovenska, Běloruska a Ukrajiny.

  

Cesta turnajem 

základní skupina

1. Nepovedený vstup do turnaje, aneb setkání s finským uragánem

Rauman Lukko - VHK   9:1

Po předaleké cestě na sever naše mužstvo čekal opravdu krátký čas na regeneraci, neboť již v pátek od 7:15 ráno jsme sehráli první utkání, a to s týmem Rauman Lukko z finského města Rauma, což je část široké mládežnické základny elitního týmu finské SM-ligy Lukko Rauma.

Soupeř na nás vletěl, měl skvělý pohyb a náš celek záhy poznal, jak se hraje hokej do těla, na což z našich krajů nejsme vůbec zvyklí. Propadali jsme a soupeř nemilosrdně trestal z brejkových situací i ze hry. Gólů v naší síti soustavně přibývalo a až za stavu 0:8 jsme alespoň dosáhli čestného úspěchu. Tohle bylo skutečně tvrdé ranní probuzení.

(pozn. - tým Rauman Lukko nakonec obsadil v turnaji 16.místo)

 

2. Ukazujeme svou sílu, euforie na ledě i v hledišti, aneb, že by to šlo ???

VHK - KaPa White  12:0

Po ranním výprasku si naopak kluci nečekaně lehce poradili s dalším finským soupeřem, tentokrát s "bílým" celkem rybářů z KaPy. Utkání mělo z naší strany jednostranný průběh, soupeře jsme k ničemu nepouštěli, zaslouženě jsme zvítězili a "kotel" rodičů v hledišti se pod vedením protřelého bubeníka Krajóna začal příjemně zahřívat... V hale Inbox Vsetínští zdomácněli:-).

(pozn. - tým KaPa White nakonec obsadil v turnaji poslední, 36.místo)

  

3. Bobry uděláme !!! A udělali !!!

VHK - H.K. Ogre  6:3

Dalším soupeřem nám byl tým s bobříkem na prsou, nikoli ovšem z Valmezu, nýbrž z menšího městečka nedaleko Rigy - Ogre. Tenhle zápas byl poměrně vyrovnaný a Bobři z Ogre se dokázali po celý zápas držet na dostřel. Nicméně náš náskok kluci drželi a Ogre jsme přehrávali. Nakonec jsme i odskočili ve skóre a zcela zaslouženě jsme zvítězili. Lotyši hráli rovněž hodně do těla a bylo vidět, že v jiných zemích se hraje oproti Česku mnohem agresivněji již od útlého věku. Po této výhře byla celá kabina v euforii a kotel v extázi...:-)

(pozn. - tým H.K. Ogre nakonec obsadil v turnaji 33.místo)

 

4. Krásná podvečerní bitva s finským favoritem

Blues LV Blue 2 - VHK  5:2

Na konci prvního hracího dne nás čekal zápas s doposud neporaženým celkem z finského Espoo, tedy další "extraligový" tým. Tihle finští klučinové hráli opravdu parádně a bylo jasné, že náš tým bude muset vydat to nejlepší, co v něm je, aby mohl pomýšlet na dobrý výsledek. A stalo se, po celý zápas byl k vidění strhující duel, v němž nás soupeř opět předčil bruslařsky, takticky vyspělou hrou a výbornou hrou do těla, ale Růža naprosto skvěle zachytal, kluci do toho dali srdíčko, hlediště bouřilo, a tak jsme se pořád drželi na dostřel a vidině bodového zisku. Po dvou třetinách jsme prohrávali jen 2:3, nicméně v závěrečné periodě Finové přeci jen strhli vítězství na svou stranu, žádný "zázrak" nepřipustili a je třeba sportovně přiznat, že zaslouženě vyhráli.

Suma sumárum, po prvním hracím dnu 2 výhry, 2 prohry, stále teoretická naděje na postup do elitní dvanáctky turnaje, vědomí, že horší než čtyřiadvacátí nebudeme... opravdu výborná nálada ovládla celou vsetínskou výpravu:-).   

(pozn. - tým Blues LV Blue 2 nakonec obsadil v turnaji 9.místo)

 

5. Ruský válec, na nějž byla radost pohledět   

VHK - H.C. Forward Petrohrad  1:8

Po páteční euforii nás čekalo v sobotu dopoledne poslední utkání ve skupině s kluky z "Pítěru" (jak se rusky zkráceně říká Petrohradu). A tohle setkání s ruským hokejem na nás všechny udělalo ohromný dojem. Rusové měli skvělý start na puk, lítali po ledě nevídanou rychlostí, byli silní na puku, výborně o sobě věděli. A měli smrtící brejky, které nemilosrdně trestali. Tady bylo od začátku jasné, kdo je pánem na ledě a jak to musí skončit. Bylo jasné, že se budeme v další fázi turnaje prát ve skupině o 13. - 24.místo.

(pozn. - tým H.C.Forward nakonec obsadil v turnaji skvělé 4.místo)

 

skupina o 13.-24.místo

6. Vstup do nadstavby v utrápeném duchu, pomsta přišla Vencu draho

VHK - Saga04  3:8

Výhodou našeho umístění v základní skupině bylo, že jsme nemuseli opouštět mimořádně útulnou halu Inbox, kde jsme se cítili opravdu výborně. Turnajový systém rozdělil 12 účastníků nadstavbové skupiny do čtyř 3-členných podskupin, z nichž první dva celky postoupily do nedělního play-off o 13.-20. místo, poslední týmy z podskupin pak sehrály své "play-off" o umístění na 21.-24. místě.

Los nám přisoudil do podskupiny dalšího lotyšského soupeře a s napětím jsme čekali, jaká bude jeho hokejová kvalita. Na soupeře jsme vletěli, byli jsme po celou první třetinu jasně lepší, mohli jsme dát řadu gólů, ale prostě jsme to nedokázali. Naopak, soupeř po deseti minutách hry nečekaně vcelku z ničeho udeřil a zápas sklouzl v klasickou přetahovanou. Náš tým výrazně znervózněl, hra spadla do podprůměru z obou stran, nedařilo se nám nic. A když nám soupeř odskočil na dva góly, bylo zle. Kluci se začali opravdu herně trápit a nakonec se z toho dokonce zrodil debakl. Tahle prohra nás všechny pořádně mrzela, protože byla úplně zbytečná, na Lotyše jsme herně měli. Lotyšský gólman nás prostě a jednoduše vychytal.

Při závěrečném podávání rukou pak jeden lotyšský soupeř nesportovně místo ruky "podával" našim borcům jeden zásah pěstí na solar za druhým, což přimělo našeho kapitána k vendetě a dal mu naopak pořádný krosček. Tím se rozpoutala potyčka, kterou rozhodčí rázně utnuli a navrch udělili oběma iniciátorům bitky stopku na další utkání.

(pozn. - tým Saga04 nakonec obsadil v turnaji 20.místo) 

 

7. Další ruská "rozborka-sborka"

H.C. Gazprombank - VHK  7:2

Setkání s dalším ruským týmem bylo podobné, jako to první, ovšem s tím rozdílem, že tady nás soupeř sice převyšoval naprosto ve všem, ale dlouho to nedokázal vyjádřit gólově. I přes absenci Vency v zadních řadách se našemu týmu dařilo držet ruského medvěda na uzdě celých 25 minut. Pak už to ale skutečně nešlo. Pohyb soupeře na bruslích a kombinační hra, které jsme nemohli konkurovat, vedly k naší zasloužené (a vysoké) porážce. Soupeř byl výborný, takové týmy u nás prostě nepotkáváme. Po této porážce navíc bylo jasné, že se v turnaji popereme o 21.-.24. příčku v nedělních kláních.

(pozn. - tým H.C. Gazprombank nakonec celou skupinu o 13.-24. místo "vyhrál" a obsadil v turnaji 13.místo)

 

8. Těžký boj s Finy

VHK - Harjun Kiekko  4:2

K nedělním dvěma utkáním jsme se museli z naší "domácí" Inbox arény přesunout do mnohem skromnější a mnohem méně útulné haly PSL. V zápase s dalším finským týmem jsme poznali, že ne všechna finská mužstva jsou tak nabruslená a že se s nimi hrát dá. Tenhle zápas nám vyšel sice výsledkově, ale herně to byla docela bídná podívaná. Puky nám odskakovaly, nahrávky se nedařily, puk nám při střelbě sklouzával, soupeř nám nenechával mnoho prostoru, a tak snad jen urputnost a větší touha po výhře nám nakonec to vítězství přinesla. Zápas pak taky naznačil, že oproti neskutečným profíkům v pruhovaném, kteří pískali zápasy v hale Inbox, nejsou rozhodnčí v PSL aréně příliš "ve formě" a že tady Čechům pšenka příliš nepokvete. To pravé rozhodcovské "peklo" však mělo teprve přijít v posledním zápase...   

(pozn. - tým Harjun Kiekko nakonec obsadil v turnaji 23.místo)

 

9. Vsetínské "Nagáno", aneb lepší tečku na závěr jsme si nemohli přát

VHK - H.K. Venta2002  4:3 (SN)

Poslední zápas celého turnaje nás svedl dohromady s mužstvem, u něhož těžko říct, zda šlo o Litevce či Lotyše (v Litvě je malá obec Venta na hranicích s Lotyšskem, řeka Venta oběma státy protéká, podle jmenovek na dresech hráči měli spíše lotyšská příjmení....já nevím). Tak či tak, podstatné bylo dění na ledě a již při rozbruslení se nám zdálo, že tady něco nehraje. Soupeř měl v reálu pětici mimořádně vysokých a urostlých borců, kteří byli do jednoho o hlavu vyšší něž naši nejvyšší borci (snad jen Krňous jim mohl trochu konkurovat). Na ledě se však ukázalo, že hráči soupeře nejsou příliš brusliví a že náš pohyb dělá "domácím" ohromné potíže. A tak nás soupeř začal řezat. Ale neskutečně. S takovou hrou jsme se za celý turnaj nesetkali, nicméně oba místní rozhodčí vše s bohorovným klidem přehlíželi. Naši hráči často zůstávali ležet u mantinelu po tvrdých a zákeřných střetech, trenéři museli na led několikrát ke "kříšení". Rozhodčí však nejenže nikoho nevylučovali, ale nechávali hru plynout dál ve stylu "ať se český chlapec svíjí, naši mají početní výhodu". Byla to opravdová komedie a emoce samozřejmě plály na střídačce i v hledišti čím dál více. V téhle "neférové" atmosféře nám soupeř 2x ujel a ze čtyř střel dal 2 góly. Za stavu 0:2 to ale naši kluci nezabalili a bylo vidět, že tu 21.příčku opravdu chtějí a že to těm místním řezníkům hlavně chtějí nandat. K našemu drtivému závěru pak přispěl jednak Šima Polách výstavní trefou od modré a jednak i jeden domácí hráč, který v jednom ze střídání a poté i po odpískání mlátil naše kluky hlava nehlava jako šílenec a když ho po chvíli přihlížení jeden z rozhodčích "neochotně" odtrhl, dostal i on loktem do žeber. To pana v pruhovaném opravdu naštvalo a chtě nechtě, poslal chlapce do sprch (cestou nás počastoval tenhle šesťák ještě několika vztyčenými prostředníky...no, raději bez komentáře). Tato vložka však nastartovala náš ohromný tlak, obranné pásmo domácích se změnilo v naší střelnici, lítalo to zprava zleva, kluci domácí zamkli ve třetině a nakonec jsme i zaslouženě vyrovnali !!! Zápas šel do nájezdů, všichni tři naši exekutoři to zvládli s naprostým přehledem, zatímco Krňous "si dokázal jednoho střelce domácích rozptýlit" (citace brankáře) a tak mohla (vzhledem k průběhu tohoto unfair zápasu) vypuknout na naší straně vskutku gigantická euforie. Parádní tečka, vysoký jalovec, radost až na kost...Tak jsme jednadvacátí, no a có...:-).

 

turnaje se účastnili:

T.Krňa, D.Růžička, V.Kočí, F.Krajčík, L.Vávrová, Š.Polách, M.Kašpar, V.Mikula, J.Machů, M.Urban, M.Dědek, J.Půček, T.Mošnička, J.Čechmánek, L.Stodůlka, J.Velikovský, A.Kašpar, R.Antolák, D.Kuchařík

trenéři: J.Dědek, L.Konečný, D.Tesařík 

 

další:

- pořadí na bedně: 1. H.K.Bulldogs Petrohrad (RUS), 2. HMS Select (Slovensko), 3. H.C. Pridneprovsky (UKR)

- cestou jsme narazili na kolonu v důsledku srážky dvou cisteren, při objížďce po vedlejší komunikaci jsme s naloženým busem zapadli do bláta a musel nás vytáhnout traktor

- všude v Lotyšsku bylo absolutně čisto, jídlo opravdu vynikající, pivo ovšem drahé, všude přátelští lidé, ochotní a usměvaví... 

- byli jsme u Baltského moře v Jurmale

- večírky byly opravdu bujaré:-)

- rozhodčí z Čech by se měli jet učit - v Inbox hale to pískali přesně, spravedlivě, citlivě, nekompromisně...profíci !!!